coscon.pl

Blog tematyczny o urodzie, zdrowiu i modzie

Pielęgnacja

Czy wiesz, jak dbać o cerę?

Czy wiesz, jak dbać o cerę?

O cerę trzeba należycie dbać, jeśli ma wyglądać nieskazitelnie. Oczywiście czasem pojawiają się wypryski lub inne niedoskonałości. Jest to całkowicie normalne w każdym wieku. Jeśli jednak zły stan skóry utrzymuje się dłużej, to należy się temu dokładniej przyjrzeć. Czasem wynika z nieprawidłowej pielęgnacji cery. Jeżeli ktoś stosuje niewłaściwe kosmetyki, ogranicza się wyłącznie do mycia twarzy wodą i wysuszającym mydłem, nie dba o nawilżenie, to niestety sam przyczynia się do powstania rozmaitych problemów z cerą. Czas poznać prawidłowe sposoby pielęgnacyjne, aby nie popełniać błędów i móc cieszyć się młodzieńczym wyglądem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dbać o cerę, aby była zdrowa i świetlista
  • jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry

Zobacz także: Co pomoże na zniszczone paznokcie po hybrydach?

Jak dbać o cerę?

Cera wymaga innej pielęgnacji niż skóra ciała. Jest ona relatywnie delikatna, dlatego trzeba się z nią właściwie obchodzić, aby sobie nie zaszkodzić. Jak wiadomo, twarz stanowi wizytówkę każdego człowieka, więc warto zadbać o to, aby ładnie się prezentowała. Każdy ma inny typ cery, co ma kluczowe znaczenie. Pielęgnację należy dobrać do indywidualnych potrzeb skóry, jej bieżącego stanu. W przypadku cery normalnej najlepiej sprawdzają się naturalne kosmetyki, o delikatnym działaniu. Powinny być nawilżające, odżywiać cerę i chronić ją przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Cera sucha wymaga intensywnego nawilżenia. Z kolei skóra tłusta musi być dokładnie oczyszczona, następnie nawilżona. Znaczenie ma przywrócenie jej właściwego pH, wyregulowanie wydzielania sebum. Najbardziej problematyczna jest cera mieszana, czyli połączenie cery tłustej i suchej.

Prawidłowa pielęgnacja skóry

Jeśli ktoś używa kosmetyków kolorowych, to kluczową kwestią staje się dokładny demakijaż. Konieczne jest zmycie wszystkiego po całym dniu. Świetnie sprawdzają się olejki do demakijażu, chociaż nie brakuje też miłośników płynu micelarnego. Potem przechodzi się do kolejnego etapu w postaci dokładnego oczyszczania cery z zanieczyszczeń i sebum. Ponownie można do oczyszczania użyć olejku, innym rozwiązaniem będzie żel lub pianka. Potem znaczenie ma stonizowanie twarzy, co służy do przywrócenia jej odpowiedniego pH. W sprzedaży dostępne są gotowe toniki, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

W jaki sposób dbać o twarz?

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu, trzeba uważać ze względu na jej delikatność. Jako że skóra w okolicach oczu jest cienka i podatna na powstawanie oznak starzenia, to należy sięgnąć po specjalny krem pod oczy. Istotne będzie delikatne wklepywanie go, bo silne tarcie to prosta droga do pojawienia się zmarszczek. Skóra potrzebuje nawilżenia po każdym oczyszczaniu. Na dzień można pozwolić sobie na lekki krem, z kolei na noc warto sięgnąć po coś bardziej odżywczego. W kosmetykach powinny znajdować się przede wszystkim humektany i olejki, mile widziane są również ekstrakty roślinne, witaminy. W przypadku cery kluczowymi składnikami stają się witaminy A i E, cynk, kolagen, kwas hialuronowy, ceramidy, koenzym Q10. Warto nakładać serum do twarzy, a raz na tydzień kłaść maseczkę.

Zobacz także: Wyjaśniamy, jak nakładać krem pod oczy

Udostępnij