coscon.pl

Blog tematyczny o urodzie, zdrowiu i modzie

Moda

Czy wiesz, jak usunąć wosk z ubrania?

Czy wiesz, jak usunąć wosk z ubrania?

Przyjemnie jest przebywać w świetle świec, ale niestety czasem można zabrudzić ubranie roztopionym woskiem. Na próżno liczyć na to, że wystarczy włożyć bluzkę lub spodnie do pralki, a po wypraniu nie będzie już śladu po wosku. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów na pozbycie się go z ubrań. Warto znać różne metody, aby wiedzieć, co zrobić, gdy na odzieży znajdzie się wosk. Złym pomysłem będzie ścieranie go od razu, bo pogorszy to tylko wygląd i stan ubrania. Przyczyni się do tego, że wosk jeszcze mocniej wsiąknie w materiał, co utrudni przywrócenie odzieży pierwotnego wyglądu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak usunąć wosk z ubrania
  • jakie są sposoby na usuwanie wosku z ubrań

Zobacz także: Gdzie sprzedać ubrania najszybciej?

Jak usunąć wosk z ubrania?

Wosk po podgrzaniu staje się płynny, natomiast pod wpływem zimna zastyga i staje się ponownie twardą masą. Co jednak zrobić w przypadku pobrudzenia się woskiem, gdy znajdzie się on na ubraniu? W pierwszej kolejności powinno się schłodzić wosk, następnie przechodzi się do jego usunięcia, a na koniec można już sprać pozostałe po nim ślady. Dobrym pomysł będzie włożenie ubrania do lodówki w celu przyspieszenia stężenia wosku. Istotne jest to, aby niczego nie robić z nim, dopóki nie zaschnie. Najszybszym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie zabrudzonej rzeczy w zamrażalniku na kilkanaście minut. Potem można przejść do wykluczenia wosku z ubrania. Sprawdzi się również pocieranie wosku lodem, to przyśpieszy jego stężenie. Po wykluczeniu wosku zostaje tłusta plama, którą można potem sprać i po problemie.

Co pomoże na wosk na ubraniach?

Wosk z ubrania można ściągnąć przy pomocy nożyka plastikowego. Pomocna będzie także szpatułka z tworzywa sztucznego lub nawet łyżka. Trzeba jednak uważać z tarciem przy delikatnej tkaninie, bo tarcie może przyczynić się do wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. W przypadku odzieży zabrudzonej woskiem z pomocą przychodzi żelazko i pergamin. Na plamę można położyć też kilka ręczników papierowych, po czym przechodzi się do przyłożenia żelazka ustanowionego na najniższą temperaturę. W ten sposób dojdzie do roztopienia wosku i pozbycia się go z tkaniny. Jest to uniwersalne rozwiązanie, dobre w przypadku każdego rodzaju materiału. Można je stosować zarówno przy grubym materiale, jak i delikatnej tkaninie.

jak usunąć wosk z ubrań

Sposoby na usuwanie wosku z ubrań

Dawniej na zabrudzenia z wosku stosowano pastę z krochmalu. Wcierana ją w plamę, a następnie ściągano szpatułką plastikową. W celu pozbycia się tłustej plamy po wosku wystarczy wyprać ubranie w proszku do prania. Innym sposobem jest nasączenie wacika olejkiem terpentynowym i przyłożenie go do plamy z wosku. Dojdzie w ten do jego rozpuszczenia. Na pomoc przychodzi również spirytus, który stosuje się tak samo, jak olejek terpentynowy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest woda utleniona. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie nakładać jej na tkaninę bez rozcieńczania, bo może dojść do odbarwienia. Niektórzy stosuję także benzynę ekstrakcyjną na wosk. W przypadku tłustej plamy po usuniętym wosku świetnie sprawdza się wypranie odzieży w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła.

Zobacz także: Jaki styl ubierania jest obecnie na topie?

Udostępnij