coscon.pl

Blog tematyczny o urodzie, zdrowiu i modzie

Zdrowie

Jak leczyć ADHD u dorosłych?

Jak leczyć ADHD u dorosłych?

Wiele osób w wieku dorosłym dowiaduje się, że jest dotkniętych zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Od razu zastanawiają się, jak można złagodzić występowanie objawów tego zaburzenia. Jeśli chcesz więc wiedzieć, jak leczyć ADHD u dorosłych, poniżej wspominamy o dostępnych metodach.

Wstępna uwaga: potraktuj poniższy tekst jako uzupełnienie wiedzy. Pamiętaj, że przyjmowanie każdego leku należy skonsultować z lekarzem-psychiatrą. Jeśli wciąż nie masz pewności, czy ADHD Cię dotyczy, dobrym pomysłem może być wizyta w gabinecie  psychologa online. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z Tobą i jeśli zauważy podstawy, skieruje Cię na diagnozę. 

Psychoedukacja

Podstawą przy leczeniu ADHD jest możliwie dokładne zrozumienie istoty tego zaburzenia. Im lepiej poznasz wszelkie przejawy zespołu nadpobudliwości, tym łatwiej będzie Ci uporządkować swoje życie. 

Jak już we wstępie wspomnieliśmy, kluczem do wszystkiego jest szczegółowa diagnoza. Ten proces dokładnie pokazuje, w jakich obszarach ADHD daje się najbardziej we znaki. Dzięki temu otrzymujesz porcję informacji, która mówi Ci, jak poprawić jakość codziennego funkcjonowania. 

Przejdźmy teraz do konkretnych metod terapeutycznych. 

2 kategorie leków na ADHD

Obecna farmakoterapia obejmuje stosowanie dwóch rodzajów leków. Obie kategorie dobrze się sprawdzają w przypadku odmiennych rodzajów objawów.

Stymulanty

Stosowanie leków pobudzających ma na celu podwyższenie poziomu dopaminy w określonych częściach mózgu. Ten neuroprzekaźnik odpowiada za zdolność do koncentracji, porządkowanie impulsów oraz utrzymywanie uwagi. 

Najbardziej popularnym lekami na ADHD z tej grupy są medykamenty zawierające ritalin. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że u niektórych osób leki te mogą wywoływać zawroty głowy i senność. Z tego powodu należy ostrożnie podchodzić do kwestii prowadzenia pojazdów. Zanim wsiądziesz za kółko, sugerujemy najpierw obserwowanie ewentualnych objawów niepożądanych takich jak senność czy zawroty głowy.

Niestymulanty

Zadaniem leków z drugiej grupy jest obniżanie poziomu noradrenaliny w mózgu. Dodatkowym celem przejmowania niestymulantów jest wzmacnianie aktywności dopaminy w czołowym płacie mózgu. 

W tym miejscu należy dodać, że efekty terapii tego typu lekami są dopiero zauważalne po okresie 4-5 miesięcy. Dobroczynny wpływ farmakoterapii niestymulującymi lekami na ADHD odczują szczególnie osoby, które miewają częste huśtawki nastrojów. 

Musisz od razu wiedzieć, że nie zawsze farmakoterapia przynosi upragniony efekt. Zdarza się, że u niektórych osób występują skutki uboczne. Te najczęściej obejmują brak apetytu, zmęczenie, niekiedy też podwyższone ciśnienie i bóle głowy.

Psychoterapia

W przypadku ADHD ważne jest kompleksowe leczenie. Oznacza to, że istotnym uzupełnieniem farmakoterapii jest psychoterapia. Wiele osób potwierdza szczególnie dobre efekty psychoterapii prowadzonej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Z drugiej strony jest też pewna grupa pacjentów, w których przypadku psychoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. 

Terapia może być szczególnie istotna u tych pacjentów, u których pojawia się współwystępowanie ADHD z depresją. Niestety wielu pacjentów cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej zmaga się także z depresją. 

Suplementy diety

Wiele osób sceptycznie podchodzi do sięgania po suplementy. Jest to często niesłuszne postrzeganie tematu. Jest wiele badań, które potwierdzają, że u osób z ADHD występuje niedobór witaminy D3, witaminy B6 i magnezu i żelaza.

Zanim jednak zdecydujesz się na przyjmowanie tych suplementów, najpierw zbadaj sobie ich poziom w organizmie. Może się okazać, że jest on w normie. 

Możesz też spróbować zwiększyć podaż wyżej wymienionych składników poprzez zdrową dietę. 

  • Witamina D3 to witamina, którą można w sposób mimowolny suplementować, przebywając na słońcu. Oczywiście należy takich słonecznych kąpieli zażywać z umiarem, aby uniknąć poparzeń. 

  • Witamina B6 jest w rybach, orzechach i produktach na bazie zboża.

Aktywność fizyczna jako metoda wspierająca łagodzenie objawów

Istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ treningu kardio na osoby z ADHD. Z tego względu warto 3-4 razy w tygodniu uprawiać sporty takie jak pływanie, bieganie lub jazda na rowerze. 

Jak leczyć ADHD u dorosłych? (podsumowanie)

Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu przybliżyła Cię do zrozumienia dostępnych środków łagodzących objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pamiętaj, aby nie podejmować żadnych działań na własną rękę. W całej Polsce działa wielu specjalistów, którzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu ADHD. 

źródło: Leer, Kristin. ADHD: Mózg łowcy i inne supermoce. Wydawnictwo ZNAK Literanova, 2022

Artykuł sponsorowany

Udostępnij