coscon.pl

Blog tematyczny o urodzie, zdrowiu i modzie

Włosy

Jak działa henna na włosy?

Jak działa henna na włosy?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się henna na włosy. Jest to zdrowszy odpowiednik farb, który nie tylko służy koloryzacji, ale również poprawia wygląd włosów. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega farbowanie włosów henną, a także wymienimy największe zalety takiego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest henna
  • jakie właściwości ma henna
  • o zastosowaniach henny

Zobacz także: Jak wyprostować włosy bez prostownicy?

Czym jest henna?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już w starożytności była znana henna. Wykorzystywano ją wtedy do ozdabiania ciała plemiennymi tatuażami, a także do celów pielęgnacyjnych oraz leczniczych, między innymi do leczenia łupieżu. Obecnie henna to naturalny i zdrowszy substytut farb chemicznych do włosów. Należy pamiętać, że stosuje się ją także do wykonywania zmywalnych tatuaży oraz podkreślania kolorów rzęs i brwi. Henna to barwnik pozyskiwany z pędów oraz liści rośliny o nazwie bezbronna lawsonia.

Właściwości henny na włosy

Roślina występuje przeważnie W Ameryce Łacińskiej, Afryce, Australii oraz w Indiach. Zerwane liście trzeba rozdrobnić i ugotować, a potem wysuszyć. W ten sposób można uzyskać proszek o właściwościach koloryzujących oraz barwiących. Henna powstała w ten sposób ma właściwości pielęgnacyjne i koloryzujące, tylko trzeba jeszcze ją połączyć z wodą. Warto podkreślić, że zawiera wiele ważnych składników mineralnych, takich jak wapń, potas, magnez, witaminy A, B i D oraz błonnik i kwas oleinowy.

Należy mieć na uwadze, że naturalna henna nie da tak spektakularnych efektów koloryzacyjnych, jak klasyczna farba chemiczna. Henna nie może rozjaśniać włosów, ponieważ nie zawiera nadtlenku. Niestety mocno ograniczona jest paleta barw naturalnej henny. Głównie od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem zależy uzyskany odcień. Henna jedynie podkreśli oraz pogłębi naturalny odcień włosów, natomiast kolor pozostanie taki sam. Trzeba jednak dodać, że lawsonia bezbronna barwi na czerwono-pomarańczowy kolor. Użycie henny może pozostawić na włosach rudy kolor, jeśli masz jasne włosy. Jeśli chodzi o włosy ciemne, to odcień powinien pozostać niezmieniony.

henna na włosy

Zastosowanie henny na włosy

Stosując farbowanie dwuetapowe, możesz zmienić kolor włosów blond przy pomocy henny na dowolny odcień. Henna, w składzie której znajdują się także naturalne barwniki, uzyskiwane z roślin, będzie działać inaczej. Wyciąg z indygowca farbiarskiego, czyli tak zwane niebieskie indygo jest najczęściej stosowanym. Dodatek indygo powoduje, że przy użyciu henny można uzyskać włosy w kolorze miedzianego ciepłego brązu. Możesz liczyć na chłodny odcień brązu, jeśli oprócz indygo do henny dodana zostanie również amla.

Zwróć uwagę na skład henny, ponieważ czysta henna zawiera tylko jeden składnik. Warto podkreślić, że im dłuższy skład danej henny, tym gorzej i można to powiedzieć o wszystkich kosmetykach. Dobrze, jeśli henna zawiera dodatki w formie barwników naturalnych. Tylko wtedy można mówić, że henna jest roślinna i całkowicie naturalna. W wielu wariantach kolorystycznych dostępna jest obecnie henna. Wybór jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Henna chroni również włosy przed utratą wilgoci oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dużym uznaniem cieszą się też naturalne farby do włosów siwych.

Zobacz także: Dlaczego włosy wypadają i jak można temu zaradzić?

Udostępnij