Wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozbyć się kataru w jeden dzień, ale niestety nie ma żadnej magicznej pigułki. Mówi się nawet, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Jest on naturalną reakcją obronną organizmu w przypadku wystąpienia infekcji. Ma też na celu pozbycie się chorobotwórczych patogenów z ustroju. Oczywiście katar bywa bardzo męczący, utrudnia oddychanie, dlatego warto znać skuteczne sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Można przynieść sobie ukojenie domowymi metodami lub różnymi preparatami dostępnymi w aptekach.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak radzić sobie z katarem
- czy można i jak pozbyć się kataru w jeden dzień
- co pomoże na katar
Co robić w przypadku wystąpienia kataru?
Rozwój technologii i medycyny sprawił, że jest wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z objawami przeziębienia. Przy infekcji często występuje katar, który zmienia się w ciągu kilku dni. Początkowo jest wodnisty, ale z czasem wydzielina gęstnieje. Zmienia się także jej zabarwienie. Trzeba pamiętać o tym, że katar nie zawsze jest skutkiem przeziębienia. Niektórzy borykają się z nim przez cały rok lub sezonowo z powodu alergii. Można być uczulonym na niemalże wszystko, czyli przykładowo pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt. Bardzo ważną kwestią jest nawadnianie organizmu w przypadku kataru i nawilżenie powietrza. Są to bardzo proste sposoby jednocześnie niezwykle skuteczne. Godne polecenia będą irygacje nosa przy użyciu soli fizjologicznej.
Jak radzić sobie z katarem?
Do nawilżania nosa świetnie sprawdza się woda morska. Sprzedaży dostępne są izotoniczne roztwory wody morskiej. Za ich pomocą, możliwe staje się oczyszczenie błon śluzowych i pokrycie ich warstwą ochronną. Nawilżony nos to gwarancja swobodnego oddychania. Można również wykonać inhalacje, będzie to tego potrzebna sól zalana wrzątkiem. Trzeba wdychać parę, najlepiej z głową przykrytą ręcznikiem nad miską z oparami. W aptece dostępne są oczywiście rozmaite krople do nosa, ale trzeba je stosować z umiarem i przez krótki czas, tylko przez kilka dni. Będą pomocne w przypadku najbardziej uciążliwych objawów, potem należy zmniejszyć częstotliwość wkrapiania. Istotne jest dobranie odpowiedniego preparatu do rodzaju kataru.
Co pomoże na katar?
Do inhalacji można użyć olejków eterycznych, trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą być one dobrej jakości, w 100% naturalne. Najlepiej sprawdzi się dyfuzor, wystarczy zalać go wodą i dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, miętowego, jałowego, tymiankowego. Bardzo pomocne przy katarze będzie zwiększenie spożycia rutyny. Można sięgnąć po gotowe suplementy diety. Rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, najlepiej działa w połączeniu z witaminą C i wapniem. Jako że katar towarzyszy najczęściej przy przeziębieniu, to z pomocą przychodzą rozgrzewające herbatki z imbiru, liści malin i lipy. Pomoże również bulion warzywny. Niezbędne jest wypoczywanie, sen stanowi najlepsze lekarstwo. Staje się on niezbędny do wzmocnienia układu odpornościowego. Organizm może się regenerować wyłącznie podczas spania. Gorąca kąpiel i wygrzewanie w łóżku również działają cuda.
Zobacz także: Czy wiesz, jak dbać o zdrowie psychiczne?