Za pomocą makijażu możemy kamuflować niedoskonałości i wydobywać piękno. Podkreślamy to, co najpiękniejsze. Przy malowaniu twarzy nie można zapomnieć o tak ważnej czynności, jak modelowanie. To dzięki niemu można pewne części przyciemnić, a inne rozjaśnić tak, żeby zaznaczyć rysy twarzy i podkreślić piękno. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak konturować twarz. Zachęcamy do lektury.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak konturować twarz poprzez rozjaśnianie jej
- jak konturować twarz poprzez przyciemnianie jej
- jakie są techniki konturowania twarzy
Zobacz także: Jak dobrać podkład do naszej twarzy?
Jak konturować twarz — sztuczki w makijażu
Poprzez konturowanie możemy optycznie zmienić wygląd poszczególnych partii twarzy. Polega to na przyciemnianiu i rozjaśnianiu. Przyciemniamy bronzerem (występuje on w sztyfcie, płynie lub w formie sypkiej). Rozjaśniamy korektorami rozświetlającymi lub rozświetlaczami (to także sztyfty, płyny, pyłki). Po przyciemnieniu zmniejszamy pewne części, a po rozjaśnieniu uwydatniamy je. Należy podkreślić, że konturowanie twarzy ma źródło w metodzie półcienia, która wykorzystywana jest w malarstwie.
Jak konturować twarz poprzez jej rozświetlenie?
Po nałożeniu samego podkładu otrzymujemy efekt spłaszczenia. Niezbędne jest więc modelowanie. Rozjaśniając poszczególne parte, otrzymujemy następujące efekty:
– uwypuklenie kości policzkowej po nałożeniu na nią rozświetlacza,
– powiększenie górnej wargi, jeśli rozświetlacz położymy tuż nad nią,
– powiększymy oczy, jeśli nałożymy rozświetlacz na powiekę,
– skorygujemy dysproporcję brody i czoła poprzez nałożenie rozświetlacza w tych miejscach.
Rozjaśniając skórę, uwydatniamy ją. Dlatego cera powinna być idealnie gładka.
Jak konturować twarz poprzez jej przyciemnienie?
Przyciemniając pewne partie twarzy, otrzymujemy efekt zmniejszenia. Dlatego można korygować i kamuflować niedoskonałości i dysproporcje. Zaciemniając poszczególne części twarzy, otrzymujemy następujące efekty:
– optycznie zmniejszymy wysokie czoło poprzez nałożenie bronzera na górną jego część — tam, gdzie jest granica z włosami,
– zmniejszymy nos, jeżeli bronzerem pomalujemy jego boki,
– zmniejszymy podwójny podbródek, jeżeli nałożymy na niego bronzer,
– uwydatnimy kość policzkową, nakładając bronzer poniżej jej linii.
Przed konturowaniem warto spiąć włosy i dokładnie przyglądnąć się naszej twarzy. Należy zwrócić szczególną uwagę na czoło, nos, kości policzkowe i podbródek. Są to części, które najczęściej modelujemy.
Konturowanie twarzy — techniki
Możemy modelować twarz wieloma kosmetykami. Wspomniano już, że występują one w różnych formach: w płynie, kamieniu, pyłku, sztyfcie itp. Ważne jest jednak to, czy modelujemy na sucho, czy na mokro. Konturowanie na sucho polega na tym, że kosmetyk nakładamy bezpośrednio na twarz. Natomiast, do konturowania na mokro wykorzystujemy wodę. Zazwyczaj pędzelek zwilżamy wodą, nakładamy na niego kosmetyk i przystępujemy do modelowania. Różnica jest taka, że konturowanie na mokro daje intensywniejsze efekty. W zależności co chcemy osiągnąć, decydujemy się na daną metodę. Efekt delikatnego podkreślenia uzyskamy metodą na sucho. Świetnie sprawdzi się ona do codziennego makijażu. Do wieczornych i okazjonalnych makijaży wykorzystuje się metodę na mokro.
Zobacz także: Jaki będzie najlepszy eyeliner dla początkującego i profesjonalisty?